Кохезиона политика, позната и као регионална политика, представља главну инвестициону и развојну политику Европске уније, која доприноси стварању нових радних места, побољшању квалитета живота грађана и повећању укупног економског развоја како држава чланица, тако и ЕУ у целини. Она је такође израз солидарности, с обзиром да се подршка усмерава на мање развијене регионе и државе чланице ЕУ - са циљем да се оснажи економска, социјална и територијална кохезија Уније. Буџет за ову политику, као и за све остале политике ЕУ, програмиран је кроз седмогодишње циклусе, а тренутни циклус је за перспективу 2021-2027. године. У текућој перспективи за кохезиону политику је издвојено 378 милијарди евра.
Средства за финансирање кохезионе политике обезбеђују се кроз следеће инструменте:
Европски фонд за регионални развој (ЕРДФ) намењен је јачању економске, социјалне и територијалне кохезије у Европској унији.
Европски социјални фонд плус (ЕСФ+) има за циљ да пружи значајан допринос политикама ЕУ у области запошљавања, социјалних питања, образовања и вештина, укључујући структурне реформе у тим областима.
Кохезиони фонд (ЦФ) пружа подршку државама чланицама чији бруто национални доходак (БНД) по становнику износи мање од 90% просека ЕУ-27, како би се ојачала економска, социјална и територијална кохезија ЕУ.
Фонд за праведну транзицију (ЈТФ) нови је инструмент за период 2021–2027, који представља први стуб Механизма за праведну транзицију у контексту Европског зеленог договора, с циљем постизања климатске неутралности ЕУ до 2050. године.
Ови фондови доприносе јачању економске, социјалне и територијалне кохезије кроз остваривање следећа два циља кохезионе политике:
- Улагање у запошљавање и раст и
- Европска територијална сарадња (Интеррег).
Република Србија ће средства из поменутих фондова моћи да користи када постане чланица ЕУ. Преговори за приступање Републике Србије Европској унији у области кохезионе политике, у смислу испуњења захтева и принципа, и припреме за њено делотворно спровођење, воде се кроз Поглавље 22 - Регионална политика и координација структурних инструмената.
Наиме, као институција која управља радом преговарачке групе за Поглавље 22, Министарство за европске интеграције је координисало припрему Акционог плана који представља мерило за отварање преговора у оквиру поглавља 22. Акциони план је усвојен од стране Владе Републике Србије 4. априла 2019. године и званично послат Европској комисији 8. априла 2019. године. Акциони план је у процедури разматрања и изјашњења од стране Радног тела Савета ЕУ за проширење (ЦОЕЛА). Овај документ садржи мере за испуњавање кључних захтева кохезионе политике неопходних у припреми Србије за приступање ЕУ и спровођење ове политике након дана приступања ЕУ. Области које обухвата Акциони план су: правни оквир, институционални оквир, административни капацитети, програмирање, праћење и вредновање и финансијско управљање и контрола, укључујући и ревизију.
Кључне одлуке и/или активности у оквиру Поглавља 22 за наредни период:
- Припрема преговарачке позиције која ће рефлектовати нови правни оквир за кохезиону политику ЕУ;
- Усвајање Нацрта закона о успостављању и функционисању система за управљање кохезионом политиком и припрема две уредбе за сваки од циљева кохезионе политике којим ће се створити правни основ за успостављање система за управљање фондовима кохезионе политике ЕУ;
- Доношење Одлуке о именовању одговорних лица и тела у систему управљања и контроле програмима финансираним из фондова кохезионе политике, као и припрема међуинституционалних споразума и других прописа, који ће регулисати међусобне односе, права и обавезе лица и тела у систему управљања и контроле програмима финансираним из фондова кохезионе политике;
- Наставак јачања капацитета институција на свим нивоима и одржавање адекватних административних капацитета партнера и будућих корисника.
За реализацију горе наведених активности и подршку доношењу неохподних одлука МЕИ има на располагању подршку ИПА пројеката. Општи циљ ових пројеката је припрема српске администрације за ефикасно спровођење кохезионе политике. Сврха је успостављање и унапређење капацитета свих релевантних актера за благовремену и ефикасну припрему, имплементацију, праћење и евалуацију програма и пројеката који се финансирају из фондова кохезионе политике ЕУ.
За више информација погледајте: http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/what/investment-policy/
Публикације:
Упознајте кохезиону политику Европске уније проеграмски период 2021 - 2027
Управаљање кохезионом политиком Европске уније