Koheziona politika

Koheziona politika, poznata i kao regionalna politika, predstavlja glavnu investicionu i razvojnu politiku Evropske unije, koja doprinosi stvaranju novih radnih mesta, poboljšanju kvaliteta života građana i povećanju ukupnog ekonomskog razvoja kako država članica, tako i EU u celini. Ona je takođe izraz solidarnosti, s obzirom da se podrška usmerava na manje razvijene regione i države članice EU - sa ciljem da se osnaži ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija Unije. Budžet za ovu politiku, kao i za sve ostale politike EU, programiran je kroz sedmogodišnje cikluse, a trenutni ciklus je za perspektivu 2021-2027. godine. U tekućoj perspektivi za kohezionu politiku je izdvojeno 378 milijardi evra.

Sredstva za finansiranje kohezione politike obezbeđuju se kroz sledeće instrumente: 

Evropski fond za regionalni razvoj (ERDF) namenjen je jačanju ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije u Evropskoj uniji.

Evropski socijalni fond plus (ESF+) ima za cilj da pruži značajan doprinos politikama EU u oblasti zapošljavanja, socijalnih pitanja, obrazovanja i veština, uključujući strukturne reforme u tim oblastima.

Kohezioni fond (CF) pruža podršku državama članicama čiji bruto nacionalni dohodak (BND) po stanovniku iznosi manje od 90% proseka EU-27, kako bi se ojačala ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija EU.

Fond za pravednu tranziciju (JTF) novi je instrument za period 2021–2027, koji predstavlja prvi stub Mehanizma za pravednu tranziciju u kontekstu Evropskog zelenog dogovora, s ciljem postizanja klimatske neutralnosti EU do 2050. godine.

Ovi fondovi doprinose jačanju ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije kroz ostvarivanje sledeća dva cilja kohezione politike: 

  1. Ulaganje u zapošljavanje i rast i 
  2. Evropska teritorijalna saradnja (Interreg).

Republika Srbija će sredstva iz pomenutih fondova moći da koristi kada postane članica EU. Pregovori za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji u oblasti kohezione politike, u smislu ispunjenja zahteva i principa, i pripreme za njeno delotvorno sprovođenje, vode se kroz Poglavlje 22 - Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.

Naime, kao institucija koja upravlja radom pregovaračke grupe za Poglavlje 22, Ministarstvo za evropske integracije je koordinisalo pripremu Akcionog plana koji predstavlja merilo za otvaranje pregovora u okviru poglavlja 22. Akcioni plan je usvojen od strane Vlade Republike Srbije 4. aprila 2019. godine i zvanično poslat Evropskoj komisiji 8. aprila 2019. godine. Akcioni plan je u proceduri razmatranja i izjašnjenja od strane Radnog tela Saveta EU za proširenje (COELA). Ovaj dokument sadrži mere za ispunjavanje ključnih zahteva kohezione politike neophodnih u pripremi Srbije za pristupanje EU i sprovođenje ove politike nakon dana pristupanja EU. Oblasti koje obuhvata Akcioni plan su: pravni okvir, institucionalni okvir, administrativni kapaciteti, programiranje, praćenje i vrednovanje i finansijsko upravljanje i kontrola, uključujući i reviziju. 

Ključne odluke i/ili aktivnosti u okviru Poglavlja 22 za naredni period:

  1. Priprema pregovaračke pozicije koja će reflektovati novi pravni okvir za kohezionu politiku EU;
  2. Usvajanje Nacrta zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom i priprema dve uredbe za svaki od ciljeva kohezione politike kojim će se stvoriti pravni osnov za uspostavljanje sistema za upravljanje fondovima kohezione politike EU;
  3. Donošenje Odluke o imenovanju odgovornih lica i tela u sistemu upravljanja i kontrole programima finansiranim iz fondova kohezione politike, kao i priprema međuinstitucionalnih sporazuma i drugih propisa, koji će regulisati međusobne odnose, prava i obaveze lica i tela u sistemu upravljanja i kontrole programima finansiranim iz fondova kohezione politike;
  4. Nastavak jačanja kapaciteta institucija na svim nivoima i održavanje adekvatnih administrativnih kapaciteta partnera i budućih korisnika.

Za realizaciju gore navedenih aktivnosti i podršku donošenju neohpodnih odluka MEI ima na raspolaganju podršku IPA projekata. Opšti cilj ovih projekata je priprema srpske administracije za efikasno sprovođenje kohezione politike. Svrha je uspostavljanje i unapređenje kapaciteta svih relevantnih aktera za blagovremenu i efikasnu pripremu, implementaciju, praćenje i evaluaciju programa i projekata koji se finansiraju iz fondova kohezione politike EU. 

Za više informacija pogledajte: http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/what/investment-policy/

Publikacije: 

Upoznajte kohezionu politiku Evropske unije proegramski period 2021 - 2027

Upravaljanje kohezionom politikom Evropske unije

Koheziona politika u praksi