Тим за подршку преговорима

Образује се Тим за подршку преговорима о приступању Републике Србије Европској унији (у даљем тексту: Тим за подршку преговорима).

  Тим за подршку преговорима учествује у припреми преговарачких позиција и задужен je за вођење преговора о приступању Републике Србије Европској унији, по свим преговарачким кластерима и поглављима и у свим фазама преговора о приступању Републике Србије Европској унији.

Тим за подршку преговорима врши послове из става 1. ове тачке у складу са основом за вођење преговора и закључивање уговора о приступању Републике Србије Европској унији коју утврђује Влада.

У циљу извршавања задатака Тим за подршку преговорима обавља комуникацију са институцијама Европске уније, државама чланицама Европске уније, као и државама које имају статус кандидата за чланство у Европској унији.

Тим за подршку преговорима чине:   

1) министар за европске интеграције – главни преговарач и национални координатор Реформске агенде Републике Србије за период од 2024. до 2027. године у складу са Планом раста за Западни Балкан;   

2) заменик главног преговарача;   

3) државни секретар у Министарству за европске интеграције;   

4) државни секретар у министарству надлежном за послове финансија;   

5) државни секретар или помоћник министра у министарству надлежном за спољне послове;   

6) шеф Мисије Републике Србије при Европској унији – амбасадор;   

7) координатори Реформске агенде;   

8) директор Канцеларије за Косово и Метохију или његов заменик посебно задужен за усклађивање постизања извршавања обавеза у дијалогу који олакшава Европска унија обухваћених преговарачким кластером Основа;   

9) помоћник министра за европске интеграције задужен за средства ЕУ и развојну помоћ;   

10) представник Министарства за европске интеграције задужен за Национални програм за усвајање правних тековина Европске уније и координацију спровођења Споразума о стабилизацији и придруживању – секретар Тима за подршку преговорима;   

11) остали чланови.

Министар за европске интеграције – главни преговарач и национални координатор Реформске агенде Републике Србије за период од 2024. до 2027. године у складу са Планом раста за Западни Балкан руководи радом Тима за подршку преговорима.

Чланове Тима за подршку преговорима, на предлог главног преговарача, именује Влада посебним решењем.

Приликом именовања чланова Тима за подршку преговорима из става 1. подтачка 11) ове тачке утврђују се и питања за која ће члан бити задужен.

Тим за подршку преговорима је за свој рад одговоран Влади.

Тим за подршку преговорима учествује у раду преговарачких група за преговоре о приступању Европској унији и разматра све акте који су од значаја за преговоре о приступању Републике Србије Европској унији.

Тим за подршку преговорима припрема и подноси Влади извештаје о стању преговора после сваке међувладине конференције о приступању Републике Србије Европској унији, као и посебне извештаје, уколико то Влада затражи.

Главни преговарач - министар за европске интеграције, подноси Влади два пута годишње обједињени извештај о одвијању и стању преговора о приступању Републике Србије Европској унији.       

Главни преговарач информише Координационо тело о раду Тима за подршку преговорима.       

Министарство за европске интеграције пружа стручну и административно-техничку подршку раду Тима за подршку преговорима.       

Питања у вези са организацијом и начином рада Тима за подршку преговорима, поступцима за доношење одлука Тима за подршку преговорима и другим поступцима, као и друга питања која нису уређена овом одлуком уређују се Пословником о раду Тима за подршку преговорима.

Пословник о раду доноси Тим за подршку преговорима.       

Главни преговарач и чланови Тима за подршку преговорима имају право на накнаду за рад чија се висина утврђује посебним актом Владе.

Средства за исплату накнаде за рад главног преговарача и чланова Тима за подршку преговорима обезбеђује Министарство за европске интеграције.

Трошкове службених путовања чланова Тима за подршку преговорима сносе државни органи и органи државне управе у којима су запослени.

Влада одобрава службено путовање члана Тима за подршку преговорима који није запослен у државним органима и органима државне управе.

Предлог акта којим се одобрава службено путовање члана Тима за подршку преговорима који није запослен у државним органима и органима државне управе потписује главни преговарач.

Извештај са службеног путовања члана Тима за подршку преговорима, који није запослен у државним органима и органима државне управе доставља се у року од седам дана од реализације путовања главном преговарачу.

Трошкове службених путовања члана Тима за подршку преговорима који није запослен у државним органима и органима државне управе обезбеђује Министарство за европске интеграције.

Техничке и материјалне услове за рад Тима за подршку преговорима обезбеђује Министарство за европске интеграције.