Obrazuje se Tim za podršku pregovorima o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji (u daljem tekstu: Tim za podršku pregovorima).
Tim za podršku pregovorima učestvuje u pripremi pregovaračkih pozicija i zadužen je za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji, po svim pregovaračkim klasterima i poglavljima i u svim fazama pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Tim za podršku pregovorima vrši poslove iz stava 1. ove tačke u skladu sa osnovom za vođenje pregovora i zaključivanje ugovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji koju utvrđuje Vlada.
U cilju izvršavanja zadataka Tim za podršku pregovorima obavlja komunikaciju sa institucijama Evropske unije, državama članicama Evropske unije, kao i državama koje imaju status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Tim za podršku pregovorima čine:
1) ministar za evropske integracije – glavni pregovarač i nacionalni koordinator Reformske agende Republike Srbije za period od 2024. do 2027. godine u skladu sa Planom rasta za Zapadni Balkan;
2) zamenik glavnog pregovarača;
3) državni sekretar u Ministarstvu za evropske integracije;
4) državni sekretar u ministarstvu nadležnom za poslove finansija;
5) državni sekretar ili pomoćnik ministra u ministarstvu nadležnom za spoljne poslove;
6) šef Misije Republike Srbije pri Evropskoj uniji – ambasador;
7) koordinatori Reformske agende;
8) direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju ili njegov zamenik posebno zadužen za usklađivanje postizanja izvršavanja obaveza u dijalogu koji olakšava Evropska unija obuhvaćenih pregovaračkim klasterom Osnova;
9) pomoćnik ministra za evropske integracije zadužen za sredstva EU i razvojnu pomoć;
10) predstavnik Ministarstva za evropske integracije zadužen za Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina Evropske unije i koordinaciju sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – sekretar Tima za podršku pregovorima;
11) ostali članovi.
Ministar za evropske integracije – glavni pregovarač i nacionalni koordinator Reformske agende Republike Srbije za period od 2024. do 2027. godine u skladu sa Planom rasta za Zapadni Balkan rukovodi radom Tima za podršku pregovorima.
Članove Tima za podršku pregovorima, na predlog glavnog pregovarača, imenuje Vlada posebnim rešenjem.
Prilikom imenovanja članova Tima za podršku pregovorima iz stava 1. podtačka 11) ove tačke utvrđuju se i pitanja za koja će član biti zadužen.
Tim za podršku pregovorima je za svoj rad odgovoran Vladi.
Tim za podršku pregovorima učestvuje u radu pregovaračkih grupa za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji i razmatra sve akte koji su od značaja za pregovore o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Tim za podršku pregovorima priprema i podnosi Vladi izveštaje o stanju pregovora posle svake međuvladine konferencije o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji, kao i posebne izveštaje, ukoliko to Vlada zatraži.
Glavni pregovarač - ministar za evropske integracije, podnosi Vladi dva puta godišnje objedinjeni izveštaj o odvijanju i stanju pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Glavni pregovarač informiše Koordinaciono telo o radu Tima za podršku pregovorima.
Ministarstvo za evropske integracije pruža stručnu i administrativno-tehničku podršku radu Tima za podršku pregovorima.
Pitanja u vezi sa organizacijom i načinom rada Tima za podršku pregovorima, postupcima za donošenje odluka Tima za podršku pregovorima i drugim postupcima, kao i druga pitanja koja nisu uređena ovom odlukom uređuju se Poslovnikom o radu Tima za podršku pregovorima.
Poslovnik o radu donosi Tim za podršku pregovorima.
Glavni pregovarač i članovi Tima za podršku pregovorima imaju pravo na naknadu za rad čija se visina utvrđuje posebnim aktom Vlade.
Sredstva za isplatu naknade za rad glavnog pregovarača i članova Tima za podršku pregovorima obezbeđuje Ministarstvo za evropske integracije.
Troškove službenih putovanja članova Tima za podršku pregovorima snose državni organi i organi državne uprave u kojima su zaposleni.
Vlada odobrava službeno putovanje člana Tima za podršku pregovorima koji nije zaposlen u državnim organima i organima državne uprave.
Predlog akta kojim se odobrava službeno putovanje člana Tima za podršku pregovorima koji nije zaposlen u državnim organima i organima državne uprave potpisuje glavni pregovarač.
Izveštaj sa službenog putovanja člana Tima za podršku pregovorima, koji nije zaposlen u državnim organima i organima državne uprave dostavlja se u roku od sedam dana od realizacije putovanja glavnom pregovaraču.
Troškove službenih putovanja člana Tima za podršku pregovorima koji nije zaposlen u državnim organima i organima državne uprave obezbeđuje Ministarstvo za evropske integracije.
Tehničke i materijalne uslove za rad Tima za podršku pregovorima obezbeđuje Ministarstvo za evropske integracije.