
Државна секретарка у Министарству за европске интеграције Мира Раденовић Бојић и шеф Одељења Делегације Европске уније у Србији за сарадњу Никола Бертолини присуствовали су данас завршној конференцији пројекта прекограничне сарадње Србије и БиХ „Виа Динарика“, у који је ЕУ уложила 282.594 евра, од укупно 337.555 евра вредности пројекта.
Од почетка реализације пројекта, у Србији је трасирано и маркирано 350 километара нових планинарских стаза, док је у Босни и Херцеговини одржавано 320,6 километара постојећих стаза и трасирана рута од 160 километара која ће повезати стазе у Србији и БиХ, чиме се креира јединствена рута Виа Динарика - Зелена стаза, укупне дужине 825 километара.
Државна секретарка у Министарству за европске интеграције Мира Раденовић Бојић истакла је да пројекат Виа Динарика, који су реализовали Развојна агенција Златибор из Ужица и град Сарајево и општина Вареш у БиХ, пример добре праксе како се средства ЕУ користе на прави и квалитетан начин.
Локалне самоуправе у Србији морају бити спремне да реформишу и прилагоде своје капацитете, како би успеле да конкуришу за средства Европске уније и на тај начин економски ојачају, истакла је Раденовић Бојић.
Европска унија је уложила у протеклих седам година 14 милиона евра у пројекте прекограничне сарадње Србије и БиХ. Наш приоритетни циљ јесте да се помогне и економски оснажи локално становништво. Европска унија је пријатељ и партнер Србије и биће то и убудуће, поручио је Бертолини на конференцији на Златибору.
Пројекат Виа Динарика је допринео, не само развоју туристичке инфраструктуре, већ и јачању капацитета локалних заједница за одрживо управљање и промоцију туристичке понуде.
Помоћница министра туризма и омладине Вишња Ракић навела је на завршној конференцији на Златибору да је 2024.година била година туризма у Србији.
Према њеној оцени, туризам је спона свих осталих привредних грана, а повећању туристичког промета и прихода допринео је и развој инфраструктуре, првенствено изградња путева.
Раденовић Бојић и Бертолини су приликом посете Златибору обишли и остала два пројекта која је помогла Европска унија, млекару „Наша Златка“ у Кривој реци и „Е - Cross pass“.
У оквиру пројекта „Е - Cross pass“, успешно је развијено и обележено укупно 595,5 километара пешачких стаза дуж руте Е7, од чега 339,4 у Србији и 255,6 БиХ.
Ове стазе спајају Западну Србију и Тузлански кантон. Посебан значај има повезивање два заштићена подручја, Заштићеног пејзажа Коњух у Тузланском кантону, и Националног парка Тара, који има огроман потенцијал за развој туризма и очување животне средине.
Извор: ФоНет