Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић изјавила је данас, на панелу „Питање европских интеграција Србије“, „да је 2026. година година у којој ће Србија доћи до нивоа усклађености са правом Европске уније“.
Мишчевић је, на Амбасадорској конференцији 2024, која се одржава у Сава центру, рекла да ће фокус бити „на постизању потпуне усклађености до краја 2026. године, а са друге стране на доказивању спровођења свега тога што преузимамо као домаће право, али и домаћу праксу из онога што је право ЕУ“.
Она је истакла да је то „озбиљно велики задатак“ који подразумева велико ангажовање надлежних у Србији, међу којима је и Министарство за европске интеграције, али и представника Србије у иностранству.
Мишчевић је рекла да није у питању само законодавно усклађивање.
„То подразумева и оно што нас увек највише плаши, а то је како ћемо доказати да се заиста имплементира оно што радимо“, рекла је она.
Мишчевић је рекла да ће Србија 2025. године акценат ставити на доказивању да је испунила прелазна мерила за поглавља 23 и 24.
Она је истакла значај Плана раста и Реформске агенде на убрзању процеса европске интеграције Србије.
Према њеним речима, наредна година ће „бити веома изазовна“ када је реч о убрзању процеса европских интеграција Србије.
„То није само правити планове на којима радимо, већ и доказивање да хватамо корак и у процесу преговора, али и у процесу реформи. Све то морамо на прави начин да представимо и државама чланицама“, истакла је она.
Мишчевић је навела кључне изазове када је у питању убрзање процеса европских интеграција.
Она је указала на све већи значај националних парламената и значај процедура у тим парламентима.
Мишчевић је навела и да су као кључни изазов „важна потенцијално билатерална питања“.
Према њеним речима, по новој методологији нема напретка државе ка чланству у ЕУ ако не реши билатерална питања.
„Мислим на потенцијална билатерална питања са којима смо се суочавали и ових дана која бисмо могли решавати одмах и знати која потенцијално могу да буду отворена и у каснијим преговарачким фазама“, рекла је она.
Мишчевић је рекла да се процес преговора „нормално, легитимно, логично користи да држава чланица ЕУ са државом кандидатом реши проблематична места“.
Она је рекла да је сигурна да нико неће пропустити да то уради за било коју државу кандидата.
Мишчевић је рекла да што пре знамо шта су потенцијални изазови, проблеми, пре ћемо моћи томе да приступимо технички и политички, додавши да су изазови и нова знања и разумевање права ЕУ.
Србија је спремна да помогне државама у региону у процесу европске интеграције, као и новим кандидатима, навела је Мишчевић.
Извор: ФоНет