Мишчевић: Србија спремна да спроведе Реформску агенду

09. децембар 2024. | Београд

Мишчевић: Србија  спремна да спроведе Реформску агенду

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић истакла је данас на конференцији „Свет у 2025“ да је Србија део Европе, а да Европску унију  чека почетак рада нових институција после избора. Она је истакла да је то важно јер је наредна година она у којој ће се Унија бавити собом, односно сопственом реформом, а то значи и политиком проширења, „а ту долазимо и ми“.

Ентузијазам за проширењем који је показан ове године дуго није виђен, рекла је Мишчевић и додала да се нада да ће се тај моментум задржати и наредне године.

Мишчевић је рекла да је пословна заједница тражила од Владе да се убрзају зелени коридори и укључење у  Јединствени систем плаћања у еврима.

Србија показује да је кредибилан партнер спровођењем Реформске агенде, која није само списак жеља, већ оно на шта се држава обавезала и спремна је да уради, указала је Мишчевић, додавши да се 2025. може посматрати као година напретка у преговорима.

Радимо на отварању кластера и да добијемо зелено светло за испуњење прелазних мерила у области владавине права, истакла је Мишчевић.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да су очекивања за наредну годину „једначина са много непознатих“, али су он и остали министри, учесници конференције, изразили уверење да Србија може да се носи са изазовима.

Дачић је рекао да је Србија на правом путу и спремна да искористи све своје потенцијале на корист својих грађана.

„Уверен сам да ће Србија у 2025. наставити да јача своју позицију не само у региону, већ и у свету“, рекао је Дачић.

Он је оценио да ће свет у наредној години бити изазован, али и пун могућности, а као министар унутрашњих послова поручио да ће Србија бити земља која гради безбедно, стабилно и праведно друштво.

„Криза је константна, ја од кад знам за себе ми смо у кризи и не знам како бисмо функционисали да нисмо у кризи. И важно је да знате како да управљате кризом, а не да бежите од кризе“, рекао је Дачић.

Представник Привредне коморе Србије Михаило Весовић рекао је да је највећи проблем у 2024. била инфлација, која се полако враћа у планиране границе, те указао да је раст био око 3,8 одсто и да је Србија добила инвестициони кредитни рејтинг.

Он је рекао да се у 2025. очекује раст од 4,5 одсто, да постоје ризици по питању енергената и хране и глобални изазови, али да привредници имају умерени оптимизам када је реч о наредној години.

Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић рекао је да у привредном аспекту телекомуникација година била рекордна и да је Србија лидер у информационо-комуникационим технологијама.

Ристић је рекао да ће се у 2025. години наставити са постављањем широкопојасног интернета и да ће почети рад „српског букинга“, да ће измена сва три медијска закона бити завршена до краја године.

Он је казао да са стрепњом дочекује 2025, да види ширење кризе у свету, да је као сваки историчар умерени песимиста, али да очекује да ће Србија успети да избегне те изазове.

Министар за рад Немања Старовић навео је да верује да ће Министарство у наредној години успешно савладати изазове и довршити важне процесе у стандардизацији нових услуга социјалне заштите.

Министар спорта Зоран Гајић изјавио је да је Србија перципирана као земља спорта и да настава мора да буде савременија и да одговори потребама нових тренера.

Министарка без портфеља Татјана Мацура рекла је да је циљ Србије да створи друштво једнаких могућности и да се мора тежити стварању места у иновативним пословима за жене у области савремених технологија, а министар без портфеља Ђорђе Милићевић да је Србија географски опредељена и припада ЕУ и да је "припадала ЕУ много више од неких земаља које су данас чланице ЕУ".

Стална координаторка УН у Србији Матилде Мордт рекла је да се у свету дешавају велике промене - технолошке и геополитичке и да то обликује будућност.

Британски амбасадор Едвард Фергусон указао је да ће наредне године доћи до промене америчке администрације, да је геополитичка ситуација у свету крхка и да ће се конкуренција између Америке и Кине наставити и наредне године.

Како је рекао, сукоби у Украјини, Гази, Судану и другим местима ће остати изазови и у 2025. години, док климатске промене појачавају свој утицај, а наредна година је и изборна година за половину човечанства.

Конференција је, као и 2014, отворена инсертом из филма „Казабланка“.

Извор: Фонет