Изложба „Примењена носталгија: Београд – Будимпешта“ отворена у Мађарској

02. децембар 2024. | Будимпешта

Изложба „Примењена носталгија: Београд – Будимпешта“ отворена у Мађарској

Министарка за европске интеграције Тања  Мишчевић отворила је данас у Будимпешти, заједно са мађарским министром за европска питања Јаношом Боком, у српској задужбини Текелијанум, 26. изложбу фотографија из циклуса Примењена носталгија, овог пута посвећену Београду и Будимпешти. Фотографије два града, чији су аутори српска фотографкиња Анђела Стевановић Живковић, који је фотографисала Будимпешту и њена  мађарска колегиница Ана Јулија Молнар, која је оком камере приказала Београд, показују сличности двеју престоница – Србије и Мађарске, државе која у другој половни ове године председава Саветом ЕУ.

Министарка Мишчевић је, говорећи на отварању, истакла да је посебан значај ове изложбе у томе што показује „да смо исти“ и додала: „На фотографијама које су припремили српска и мађарска фотографкиња, видећете призоре за које не можете да кажете да ли су из  Београда или Будимпеште, да ли су на њима Срби или Мађари. Зашто? Зато што не само да смо блиски у међусобним односима, већ живимо на сличан начин, како у Будимпешти, тако и у Београду.“

Министарка је нагласила да је Србија посвећена даљој изградњи европских вредности. „Желимо да покажемо да Србија припада Европи не само географски, већ и кроз традицију и историјско наслеђе. Наша посвећеност реформама и усвајању европских стандарда је доказ наше спремности да убрзамо процес европских интеграција“, рекла је министарка и истакла да Србија остаје посвећена процесу европских интеграција, нагласивши важност реформи и усвајања европских стандарда.

„Србија је одлучна не само да се представи као европска држава, већ и да кроз реформе изгради институције које ће омогућити да делимо исте стандарде у свим областима. Недавно смо усвојили Реформску агенду, која потврђује нашу спремност да убрзамо процес европских интеграција,“ рекла је министарка.

Додала је да је Србија поносна на свој европски пут и на то што дели заједничке европске вредности.„Ова изложба је прилика да покажемо наше припадање Европи, не само географском простору, већ и кроз историју, традицију и савремени допринос европским вредностима“, нагласила је и подсетила на историјски значај Текелијанума, рекавши да и данашњим догађајем одајемо почаст задужбинару те институције културе Сави Текелији, првом доктору права међу Србима, једном од оних који је поставио темеље за савремени развој и европску будућност Србије.

Мађарски министар за европска питања Јанош Бока изјавио је да му је задовољство што отвара ову изложбу не само као министар за европске послове, већ и као представник мађарског председавања Савету Европске уније.„Гледајући Београд и друге европске престонице очима оних других видимо фантастичне фотографије које дају дуговечност овом пројекту и сведоче о његовом успеху. Међутим, оно што такође показује дуговечност овог пројекта јесте и чињеница да процес европских интеграција Западног Балкана траје дуже него што бисмо се надали. Верујем да не морамо чекати још 20 година да би државе Западног Балкана постале чланице Европске уније”, рекао је министар Бока.

„Мађарско председавање учиниће све што је могуће како би олакшало и убрзало процес приступања Србије и других држава Западног Балкана Европској унији. Када погледам фотографије направљене у Београду и Будимпешти, могу да видим да на свет око себе гледамо на веома сличан начин. Питање није да ли су Будимпешта и Београд слични већ како посматрамо свет који нас окружује”, изјавио је мађарски министар и додао да иако фотографије показују да су нам погледи врло блиски и повезани заједничким вредностима, заједничком историјом и заједничким наслеђем“ истакао је Бока и додао да, на жалост, заједничка историја и наслеђе могу  и делити нације уместо да их уједињују.

„Ипак, показали смо једни другима и свету да смо господари своје судбине и своје историје, и одлучили смо да нас заједничка прошлост уједињује. Одлучили смо да Срби у Мађарској и Мађари у Србији буду мостови који повезују наше нације, а Мађарска је одлучила да буде мост који повезује Србију са Европском унијом”, нагласио је Јанош Бока.

Министар Бола је на крају истакао да је јасно да је Србија одлучила да је њена будућност у Европској унији и да предузима одлучне кораке на том путу како би се приближила ЕУ, што Мађарска охрабрује и подржава. Своје излагање на отварању данашње изложбе министар Бока је завршио речима: „Не заборавите да вас ми у Европској унији требамо барем онолико колико ви желите да будете њен део“.

Мађарска фотографкиња Ана Јулија Молнар изразила је захвалност Министарству за европске интеграције Републике Србије за прилику да учествује у пројекту „Примењена носталгија, нагласивши како ју је Београд „потпуно очарао“ својом живахном енергијом и приступачним и љубазним људима. „Београд има веома аутентичан карактер и атмосферу. Доминирају тамно-плаве боје и богатство различитих нијанси црвене које преплављују градску панораму. Ове јаке националне боје присутне су свуда – на заставама, у одећи грађана, у архитектури, па чак и у начину на који светлост пада на градске зграде“, рекла је уметница.

Амбасадорка Србије у Мађарској Александра Ђуровић изразила је задовољство  што је Србија први пут широм отворила врата Текелијанума представницима дипломатског кора држава чланица Европске уније и Западног Балкана. „Отварањем изложбе Примењена носталгија баш у Текелијануму желели смо да допринесемо овом догађају управо имајући у виду значај мађарског председавања Саветом ЕУ и изванредне односе између Србије и Мађарске. У улози домаћина, заједно са Српском православном црквом, овде у Текелијануму – српском историјском, духовном, културном и образовном центру у Будимпешти – желим да вам и данас пожелим добродошлицу“, изјавила је амбасадорка Ђуровић.