Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић најавила је данас да ће Влада Србије сутра усвојити два закона који су основа за повлачење новца из Плана раста за Западни Балкан, што ће бити први потез Србије после усвајање Реформске агенде.
Мишчевић је, у дебати на Београдској безбедносној конференцији, рекла да новац из Плана раста за Западни Балкан делује велики, али ако се погледају тих шест милијарди, ради се о две милијарде грантова и четири милијарде зајмова.
Ако уђете у додатну причу, навела је, трећина новца иде у буџет, а две трећине из зајмова и земље ће, укључујући Србију, морати за неке реформе да позајмљује новац.
Мишчевић је рекла да ако Србија заиста жели да буде спремна да све обавезе за чланство испуни до краја 2026. године, мора да буде постигнут консензус у друштву.
Ми смо сада на 30 одсто испуњености обавеза према ЕУ, а не можемо бити испод 80-90 одсто да би се рекло да смо спремни, предочила је она.
Мишчевић је подсетила да Србија за напредовање у овом процесу има и обавезе из дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине, а ако би се то искључило, најважнији задатак би био владавина права.
То није област у којем су резултати реформи видљиви преко ноћи, за то су потребне године, а то немамо, указала је она.
Некадашњи премијер Црне Горе Дритан Абазовић рекао је да су у Бриселу врло често говорили о утицају Кине на Црну Гору приликом инфраструктурних радова, наводећи да је кинеског утицаја било због тога што није било утицаја ЕУ.
Ми морамо да урадимо свој домаћи, а ЕУ да учини нешто на својој страни, као што је овај План раста, да би грађани осетили конкретну користи, рекао је Абазовић.
Абазовић је истакао да мора постојати двосмерност у процесу приступања ЕУ, указујући да је неопходна јасна опредељеност држава кандидата да постану део ЕУ, али и јасна порука чланица Уније да желе да их приме.
Коначни циљ је да сви будемо у ЕУ, нагласио је Абазовић и навео да би у случају да једна од земаља региона каже да ЕУ није баш најбоља опција за њу, то нанело штету свима осталима из региона.
Абазовић је упозорио да дијалог Србије и Косова утиче на цео регион, било у добром, било у лошем смеру.
Све што се лоше догађа, осећа се у целом региону. Можда би Црна Гора могла раније да буде део ЕУ, али нећемо имати успеха ако свих шест земаља не буду део ЕУ, казао је Абазовић.
Директорка за конкуренцију, управљање и политичка питања у Европској банци за обнову и развој Милица Делевић рекла је да је добро што План раста за регион долази у тренутку када се обнавља интересовање за процес проширење ЕУ.
Извор: Фонет