Владавина права је јако битна за пословну заједницу и настављамо да радимо на унапређењу професионалности и капацитета нашег правосуђа, изјавила је између осталог, министарка за европске интеграције Тања Мишчевић на данашњем представљању пословној заједници Годишњег извештаја ЕУ о напретку Србије.
Шеф Делегације Европске уније у Београду Емануеле Жиофре рекао је данас да се у Годишњем извештају ЕУ о напретку Србије у евроинтеграцијама наводи укупна оцена да су реформе успорене и додао да је потребна снажна политичка воља и ефикасно планирање како би се убрзао темпо реформи.
„Темпо реформи ће зависити од напретка у владавини права и нормализације односа са Приштином“, оценио је Жиофре.
Он је изјавио да ће Европска комисија бити посвећена проширењу, које је опет у врху агенде, јер је руска агресија на Украјину створила осећај ургентности што се тиче проширења ЕУ.
„Мора да дође до проширења како на исток, тако и на Западни Балкан", рекао је Жиофре.
Он је навео да се у Извештају позитивно оцењују економски напредак, регионална политика, усвајање Стратегије за борбу против корупције и наставак реформи у правосуђу.
Позитивни су и управљање миграторним токовима, уговор са Фронтексом, као и то што се Србија обавезала да ће усклађивати визну политику са визном политиком ЕУ, изјавио је Жиофре.
Према његовим речима, усклађеност Србије са спољном политиком ЕУ износи 51 одсто.
Жиофре је навео да потребно спровести препоруке Организације за европску безбедност и сарадњу и унапредити бирачки списак, правосуђе, слободу изражавања, сузбијање корупције.
То су питања која ометају напредак, поручио је Жиофре и оценио да је велики проблем животна средина и да треба да се успостави сарадња цивилног друштва и владе у тој области.
Јавна улагања су висока и чине око седам одсто бруто домаћег производа, док јавне набавке за та улагања одударају од процедуре, навео је Жиофре и додао да Србија мора да напредује у декарбонизацији индустрије и постигне независност од руских енергената.
Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић, говорећи о неиспуњеним препорукама ЕУ од прошле године, рекла је да нема и напретка у области на коју стављамо акценат, а то је јавна управа и констатовала да нема напретка ни у области слободе изражавања.
„Данас је последњи дан рада Регулаторног тела за електронске медије по старом закону”, рекла је Тања Мишчевић и изразила наду да ће кренути процес избора. Мишчевић је изјавила и да се са Министарством информисања и телекомуникације разматра измена два закона, како би се ускладили са Аудио-визуелном директивом ЕУ.
За већи извоз Србије је потребно да се усклади са стандардима о безбедности хране, рекла је Тања Мишчевић и констатовала да је највеће разочарање што у Поглављу 33 у приступним преговорима нема напретка. Београд је 2014. године тражио да Европска комисија пошаље стручњаке, да би Србија развила своје капацитете, али да се то није догодило.
Извор: ФоНет