Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је данас да Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину констатује напредак наше земље у бројним областима, а пре свега у сфери економије.
Вучевић је на конференцији за медије, навео да му је шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре уручио поменути извештај и да му је дао одређена усмена појашњења и напомене по кључним питањима.
Он је истакао да ће Влада сада детаљно анализирати овај документ и да ће о томе свакако информисати јавност Србије.
Премијер је указао на то да је ово за Србију важан извештај, јер представља суштинску мапу пута за наше евроинтеграције и анализу годишњег напретка наше земље, као и оцену достигнутог нивоа спремности за чланство у ЕУ.
Председник Владе је изразио задовољство напретком Србије у области економије - макроекономске сигурности и стабилности и фискалне дисциплине.
Вучевић је подсетио на то да је Србија добила инвестициони рејтинг, додавши да ће то имати значај за привлачење страних директних инвестиција.
Он је навео да је задовољан и констатованим напретком у погледу Зелене агенде односно екологије и климатских промена, напоменувши да нас у тој области чека још много посла.
Имамо напредак и у области правде, слободе, безбедности, статистике, опорезивања, трансевропске мреже, али свакако морамо више. Чекају нас, наравно, разговори о најосетљивијем корпусу питања, а то је усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ, рекао је премијер.
Председник Владе је указао на то да се око тог питања обично поједностављује анализа и само се истиче да ли се Србија ускладила са неким изјавама и декларацијама, а заборавља се да је наша земља на много конкретних поља показала да је чланство у ЕУ наше стратешко опредљење и да остаје наш главни циљ и главна политика.
Он је рекао је неопходно да Србија буде ефикаснија на неким пољима, пре свега, када је реч о Кластеру 2, који се тиче унутрашње трговине и Кластеру 5, који се односи на пољопривреду.
Србија је готово пола ове године била са владом у техничком мандату, подсетио је премијер и додао да је ова влада, која је изабрана у мају, суштински преузела одговорност за даљи европски пут Србије.
Вучевић је напоменуо да су у том периоду урађене неке добре ствари, не само у погледу потписивања меморандума о разумевању између Србије и ЕУ по питању минералних сировина и сарадње у области енергетике, али и екологије, већ је Влада почетком овог месеца усвојила и Реформску агенду, односно наш план везан за План раста за Западни Балкан који је потврђен од стране Брисела.
Према његовим речима, то је предустав да Србија може да аплицира и повуче готово 1,6 милијарди евра за пројекте у нашој држави и свакако доприноси даљем јачању економије и унапређењу животног стандарда наших грађана.
Он је изразио захвалност европским партнерима на достављању Извештаја, додавши да смо неким стварима задовољни, а некима нисмо и да нас чека пуно посла.
Неке ствари зависе од нас, а неке не, али се рефлектују на европски пут Србије и све то морамо узети у обзир, закључио је председник Владе.
Жиофре је навео да Извештај ЕК о Србији за 2024. годину показује да је Србија испунила мерила за отварање Кластера 3, а да ће даљи напредак наставити да се одређује и напретком у нормализацији односа између Београда и Приштине.
Према његовим речима, Комисија је потврдила своју оцену из претходних година да је Србија испунила мерила за отварање Кластера 3 о конкуренцији и инклузивном расту.
Сада је на земљама чланицама да донесу одлуку да ли је укупан напредак остварен за отварање овог кластера, објаснио је шеф Делегације ЕУ у Србији, додавши да Извештај покрива претходних 12 месеци и да је због паузе у Владиним и парламентарним активностима, услед превремених избора, било малих застоја.
Он је указао на то да је Извештај део пакета који је представљен данас у Бриселу за кандидате и потенцијалне кандидате за чланство у ЕУ.
Жиофре је напоменуо да тренутно постоји прави замах за проширење ЕУ и да је у претходној години Унија направила важне кораке ка интеграцији нових чланова, нагласивши да ће проширење остати приоритет за нову ЕК, која ће ускоро преузети дужност.
Он је, такође, рекао да је прогресивно усклађивање са спољном и безбедносном политком ЕУ део преговарачког оквира, као и да Унија жели да Србија буде део њене породице.
Извор: Влада Републике Србије