Реформски процес у приближавању Србије Европској унији не стаје, он се спроводи несмањеним ентузијазмом, а велики значај има пројект PLAC који даје правну подршку преговарачком процесу, изјавио је данас помоћник министарке за европске интеграције Мирослав Гачевић.Један од кључних услова на путу ка пуноправном чланству у Унији је усклађивање законодавства Србије са правним тековинама ЕУ и успостављање адекватних капацитета администрације, изјавио је Гачевић на конференцији поводом наставка пројекта Правна подршка преговорима (PLAC IV) у Европској кући.
Гачевић је напоменуо да је у складу са тим Влада Србије ове недеље усвојила најновији Национални програм за усвајање правних тековина ЕУ за период до краја 2027.
Према његовим речима, у њему је узет у обзир развој европског законодавства од усвајања претходног, а прилагођен је и реформама које су предвиђене и у Реформској агенди.
Очекујемо много од пројекта PLAC 4, рекао је Гачевић и предочио да подршка усклађивању законодавства као самој суштини преговарачког процеса, уз могућност да се прилагођава самим потребама у том процесу.
Гачевић је истакао да ће и друга министарства и институције користити правну помоћ кроз овај пројекат, која је конкретна и односи се на припрему закона, аката, акционих планова, стратегија, писања преговарачких позиција
За нас је веома битно да напредујемо у том техничком аспекту усклађивања по поглављима, додао је Гачевић.
Пројектом су дефинисана поглавља у оквиру којих је могуће тражити правну помоћ, а приоритети су: Поглавље 1 - слободно кретање робе, Поглавље 8 - политика конкуренције, Поглавља 9 - финансијске услуге, 12 -безбедност хране, Поглавље 15 - енергија, Поглавље 27 - животна средина и Поглавље 32 - финансијска контрола.Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева указала је да PLAC помаже у хармонизацији законског оквира Србије и усвајању нових закона, имајући у виду да легислатива ЕУ расте и допуњава се сваки дан.
Она је нагласила да ће пројекат PLAC, уз асистенцију експерата из 20 чланица, обезбедити значајне ресурсе и експертизу за прилагођавање српског законодавства европским стандардима и његову ефикасну примену.
Наш крајњи циљ је да за будућност грађана Србије обезбедимо стабилност, напредак и једнаке могућности које уживају и житељи Европске уније, поручила је Халачева.
Извор: ФоНет