Мишчевић: Програми прекограничне сарадње велика прилика за грађане

16. септембар 2024. | Врање

Мишчевић: Програми прекограничне сарадње велика прилика за грађане

Програми прекограничне сарадње су од великог и важног значаја за људе који живе у пограничним областима, речено је данас у Врању током обилазака пројеката у Врању које је Србија спровела са Северном Македонијом и Бугарском.

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић изјавила је да је спроводивост пројеката Србије током пројекта ИПА II била од 94 до 98 одсто.

Мишчевић је са министром локалне самоуправе Северне Македоније Златком Перинским и шефом Делегације ЕУ у Србији Емануелом Жифореом обишла четири пројекта прекограничне сарадње.

Она је рекла да је први задатак Сектора за ванредне ситуације у Врању био помоћ Северној Македонији током пожара.

Ако је нешто конкретна подршка, онда је то то. Градска чистоћа у Врању, као и остале локалне самоуправе се боре са одлагањем отпада, а ови пројекти у томе помажу, оценила је она.

Перински је позвао општине које учествују у програмима сарадње да се пријаве до 22. октобра и искористе 5,4 милиона евра, колико је на располагању у овом позиву.

Жиофре је оценио да је важно да постоји сарадња међу суседима, која ће довести до тога да се решавају социјална питања и социјални проблеми, посебно рањивих група.

Друга важна компонента пројекта је поспешивање туристичке инфраструктуре, рекао је он и додао да ће Србија ускоро објавити позиве за програме прекограничне сарадње са БиХ и Црном Гором.

Жиофре је напоменуо да Србија сарађује и са чланицама ЕУ, Хрватском, Мађарском, Румунијом Буграском, а слични програме сарадње постоје и међу самим државама ЕУ, јер се ради о великим и важним приликама за грађане.

Сектор за ванредне ситуације је корисник пројекта „Заједничке интервенције у ванредним ситуацијама у пограничном региону Србије и Бугарске“, захваљујући коме је набављена опрема, израђена стратешка документа и појачани капацитети сектора, посебно њихових јединица у Врању и Лесковцу.

Јавно комунално предузеће Комрад је реализовало пројекат „Побољшање и заштита људског здравља и средине смањењем ризика од загађења кроз ефикасно управљање отпадом".

Пројекат је укључивао сарадњу четири јавно комунална предузећа, укључујући Комрад из Врања и три из различитих општина у Северној Македонији и обухватио мапирање и чишћење дивљих депонија, уређење зелених површина и обуку око 1.400 људи.

Унапређени су капацитети предузећа и грађанима су обезбеђено 944 нова контејнера за отпад.

Јавно предузеће Водовод Врање било је укључено у реализацију пројекта "Јачање међународних односа између Северне Македоније и Србије са заједничким циљем унапређења животне средине".

Захваљујући пројекту „ЕУ за енергетску транзицију: Споразум градоначелника на Западном Балкану и у Турској'' зграда Градске управе Врања добила је фотонапонске панеле за производњу електричне енергије за сопствене потребе. Овај пројекат омогућава значајне уштеде електричне енергије у објекту Градске управе, смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, као и јачања отпорности на климатске промене кроз одрживи развој.

Извор: ФоНет

Фото: ФоНет, МЕИ