Дводневна конференција: „Државна помоћ - ка европским интеграцијама“

27. мај 2024. | Београд

Дводневна конференција: „Државна помоћ - ка европским интеграцијама“

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић изјавила је данас да се са Делегацијом Европске уније ради на реформској агенди за примену Плана раста за Западни Балкан, којим се обавезе у области државне помоћи преузимају до краја 2027. године, иако Србија не зна да ли ће 1. јануара 2028. године бити у чланству ЕУ.

Тања Мишчевић је, на конференцији посвећеној контроли државне помоћи, рекла да се по изради реформске агенде до краја године могу испунити мерила за преговарачко поглавље 8, односно добити „зелено светло“ Европске комисије да се отвори кластер два, којем то поглавље припада.

Све ово представља значајну измену концепције и логике преговора, констатовала је она и подсетила да су приликом ранијих пријема држава чланица обавезе које се тичу државне помоћи остављане за сам крај преговора.

Србија зна своје обавезе у овој области од 2016. године и најважнији од свих - Железару Смедерево је успешно решила, док је одговорено и на све остале индивидуалне случајеве, рекла је Тања Мишчевић.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре рекао је да Србија има нови закон о контроли државне помоћи, као и Комисију за контролу државне помоћи, која би улогу као регулатора и независне институције требало да демонстрира у раду.

Према његовим речима, законодавни оквир у наредном периоду треба унапредити како би био усклађен са правним тековинама ЕУ, неопходно је израдити шеме државне помоћи и акциони план који ће бити усклађени са Споразумом о стабилизацији и придруживању.

„Комисија би у свом раду требало да покаже кредибилитет“, рекао је Жиофре.

План раста ће приближити регион јединственом тржишту ЕУ, односно продубити регионалну економску интеграцију, истакао је Жиофре, подсетивши да је реч о фонду од укупно шест милијарди евра, од којих су две милијарде донације, а четири кредити. За сваку земљу појединачно постоји план реформи које треба спровести, додао је.

Надамо се да ће реформска агенда ускоро да буде завршена како бисмо први новац могли добити до лета, додао је Жиофре.

Шпански амбасадор Хуан Хосе Санс Апарисио поручио је да Шпанија снажно заговара чланство Србије у ЕУ и да зато с партнерским земљама Словачком и Италијом спроводи програм ЕУ подршке унутрашњем тржишту и подршку Комисији за контролу државне помоћи.

Важно је подићи свест о државној помоћи из угла јавности, односно важно је добро управљање јавним фондовима на корист грађана којима сви ми одговарамо, рекао је Апарисио.

Председник Комисије за контролу државне помоћи Владимир Антонијевић истакао је да рад тог тела и даље представља непознаницу за ширу јавност, а њена надлежност је да оцењује постојање и усклађеност државне помоћи са правилима о њеној додели.
Извор: Фонет