Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић уручила је данас у Влади Србије дипломе студентима постдипломских студија који су освојили прва три места на конкурсу за најбољи студентски рад о ЕУ Министарства за европске интеграције.
Прву награду освојила је Даница Јанковић са Правног факултета, другу Игор Миросављевић са Факултета политичких наука, док трећу деле Бранимир Ђуровић са Факултета политичких наука и Павле Костић са Филозофског факултета.
Министарка Мишчевић истакла је да се награда додељује шести пут, а да је установљена 2017. године.
„То је покушај да укажемо да је процес евроинтеграција Србије, али и реформе које се догађају у ЕУ и развој њених политика итекако интересантна тема за истраживање. Желимо да покажемо критички приступ, што нама понекад јако фали, о томе шта су то користи, мане, пречице и процеси који нас очекују у процесу евроинтеграција“, поручила је министарка.
Она је истакла да конкурсом добијамо увид у став младих о нашим реформама, односу Србије и ЕУ, и, како је рекла, може се видети јасан критички став према процесу евроинтеграција, али и врло позитиван развојни правац који младе колеге виде у путу Србије ка ЕУ.
Министарка је навела да су неке од тема које су се обрађивале биле улога младих у реформи глобалног поретка, питања климатских промене, спровођење зелене агенде за Западни Балкан, нормативна активност.
Мишчевић каже да ће се наставити са конкурсом, али да ће бити расписан и конкурс за најбоље радове о ЕУ и Западном Балкану у Француској, уз помоћ амбасаде Француске, где је циљ да се промовише истраживање Западног Балкана и процес евроинтеграција Србије у Француској.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре истакао је да процесе евроинтеграција треба проучавати, с обзиром на чињеницу да се ЕУ стално развија и мења.
„То је политички процес који је почео 1951. година због угља, а данас ЕУ покушава да се ослободи тог истог угља и да има карбонски неутралну средину. Зато су евроинтеграције занимљиве, ЕУ се стално развија, пред њом су стално нови изазови и она мора да проналази нова решења зарад добробити грађана“, истакао је Жиофре.
Додаје да је Србија земља кандидат у процесу преговора и да је важно да се чују ставови младих.
„Процес преговора представља друштвени пројекат и важно је да видимо како друштво у целини разуме тај процес, пре свега које су користи, који су изазови приступања ЕУ и слично. Важно је да млади буду што више заинтересовани, јер све што радимо, радимо за младе, да би створили боље друштво демократије и владавине права“, поручио је Жиофре.
Министар просвете Бранко Ружић рекао је да му је драго што младе колеге које су добиле награде долазе са различитих факултета на којима се негује критичка мисао.
„То свакако доприноси афирмацији свих оних вредности за које се као друштво и држава залажемо, посебно што као држава и географски, социолошки, културолошки и на сваки други начин припадамо тој великој породици. Млади људи попут вас су нада ове државе, а држава, Влада Србије, Министарство просвете и факултети су ту да вас подстакну да искористите своје потенцијале, своје таленте и афинитете“, поручио је Ружић.
Извор: Танјуг