Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић састала се са делегацијом Одбора Скупштине Бугарске за европске послове и контролу европских фондова. Разговарали су о приступању Србије Европској унији и сарадњи двеју држава у том процесу, реформама које се спроводе, билатералним односима и другим актуелним темама.
Јадранка Јоксимовић захвалила је на помоћи и подршци коју нам Бугарска пружа у процесу приступања ЕУ. Посебно је то, према њеним речима, битно у контексту чињенице да је проширење један од приоритета које је Бугарска поставила током председавања Савету ЕУ, у првој половини текуће године.
Министар за европске интеграције нагласила је да је Србија у потпуности спремна за отварање пет поглавља: 33 - финансијске и буџетске одредбе, 9 - финансијске услуге, 13 - рибарство, 18 - статистика и 17 - економска и монетарна унија. Очекује да ћемо током бугарског председавања Савету ЕУ отворити значајнији пакет поглавља.
Стратегија проширења ЕУ је пре свега велико охрабрење, али и снажан подстицај који потврђује да се на Србију - као кандидата за чланство у ЕУ озбиљно рачуна, истакла је министар Јоксимовић. Оценила је и да је Стратегија снажан политички сигнал и признање за државу и њене грађане због резултата реформи које се спроводе.
Председник Одбора Скупштине Бугарске за европске послове и контролу европских фондова Кристиан Вигенин потврдио је да ће та држава помагати процес европских интеграција Србије, превасходно кроз размену искустава и разне видове помоћи. Похвалио је резултате реформи које се спроводе, уверен да су оне доказ снажног опредељења Србије да постане пуноправни члан ЕУ, што свакако и заслужује. Посебно је истакао улогу Србије у очувању регионалне безбедности и стабилности, али и раније активности - пре свега мигрантску кризу, којима је потврдила да је поуздан партнер ЕУ.
Министар за европске интеграције информисала је бугарске парламентарце о недавним дешавањима на Косову и Метохији. Подвукла је да је Србија опредељена за мир и дијалог и апострофирала значај и потребу активнијег и одговорнијег укључивања ЕУ - као гаранта договореног у Бриселском споразуму. Очекујемо да ЕУ покаже да је способна да ствари назове правим именом и адекватно реагује, прецизирала је Јоксимовић и оценила да је Приштина - кроз циљано хапшење Марка Ђурића, показала већи капацитет за насиље него за дијалог и споразумевање - иначе основне вредности на којима почива ЕУ.
Јоксимовић и Вигенин акцентовали су значај прекограничне сарадње која је у функцији повезивања две државе и посебно грађана који живе се обе стране границе. Они су констатовали и да је квалитет билатералних односа висок, али и да има простора за њихово интензивирање.
(извор: Танјуг)