Које су користи од ССП за Србију?
ССП је био један од неопходних корака ка укидању виза за грађане Србије јер не постоји држава која нема овакав споразум, а која се налази на „белој Шенген листи".
Већа безбедност производа и заштита потрошача су предуслов да се избегну тешке последице по здравље становништва. Србија редовно добија информације о небезебденим производима који се повлаче са тржишта ЕУ, преко система РАПЕКС.
Ниже цене производа и знатно већа могућност избора услед либерализације трговине са ЕУ.• Пре потписивања ССП, трговина између ЕУ и Србије је била регулисана Аутономним трговинским мерама,тј. једностраном изјавом воље ЕУ коју је Унија могла да измени у сваком тренутку. ССП представаља уговорну обавезу како за Србију тако и за ЕУ и евентуалне измене доносе се консензусом обеју страна.• Србија је добила приступ тржишту од 490 милиона потрошача за произвођаче из Србије. Ово је резултирало константним порастом извоза из Србије и смањивањем трговинског дефицита у трговини са ЕУ.
Давање јасног сигнала инвеститорима о стабилности прилика у земљи – усклађивање домаћег законодавства са правом ЕУ, услови за улагање и за пословање постају препознатљиви и предвидљиви страним инвеститорима.
Потписивање ССП је био неопходан корак ка стицању статуса кандидата за чланство чиме су се стекли услови за отварање преостале 3 компоненте ИПА претприступног фонда (рурални развој, регионални развој и развој људских ресурса), као и могућности за коришћење значајно већих фондова ЕУ.
ССП представља правни основ за унапређење сарадње Србије и ЕУ у бројним областима: економска и трговинска политика, статистика, банкарство, осигурање и финансијске услуге, ревизија и финансијска контрола, промоција и заштита инвестиција, индустријска сарадња, мала и средња предузећа, туризам, пољопривреда и агро-индустријски сектор, рибарство, царине, порези, социјална сарадња, образовање и обука, културна сарадња, сарадња у аудиовизуелној области, информатичко друштво, електронске комуникацијске мреже и услуге, информисање и комуникације, транспорт, енергетика, нуклеарна безбедност, животна средина, истраживање и технолошки развој, регионални и локални развој и јавна управа.