Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izjavila je danas, na panelu „Pitanje evropskih integracija Srbije“, „da je 2026. godina godina u kojoj će Srbija doći do nivoa usklađenosti sa pravom Evropske unije“.
Miščević je, na Ambasadorskoj konferenciji 2024, koja se održava u Sava centru, rekla da će fokus biti „na postizanju potpune usklađenosti do kraja 2026. godine, a sa druge strane na dokazivanju sprovođenja svega toga što preuzimamo kao domaće pravo, ali i domaću praksu iz onoga što je pravo EU“.
Ona je istakla da je to „ozbiljno veliki zadatak“ koji podrazumeva veliko angažovanje nadležnih u Srbiji, među kojima je i Ministarstvo za evropske integracije, ali i predstavnika Srbije u inostranstvu.
Miščević je rekla da nije u pitanju samo zakonodavno usklađivanje.
„To podrazumeva i ono što nas uvek najviše plaši, a to je kako ćemo dokazati da se zaista implementira ono što radimo“, rekla je ona.
Miščević je rekla da će Srbija 2025. godine akcenat staviti na dokazivanju da je ispunila prelazna merila za poglavlja 23 i 24.
Ona je istakla značaj Plana rasta i Reformske agende na ubrzanju procesa evropske integracije Srbije.
Prema njenim rečima, naredna godina će „biti veoma izazovna“ kada je reč o ubrzanju procesa evropskih integracija Srbije.
„To nije samo praviti planove na kojima radimo, već i dokazivanje da hvatamo korak i u procesu pregovora, ali i u procesu reformi. Sve to moramo na pravi način da predstavimo i državama članicama“, istakla je ona.
Miščević je navela ključne izazove kada je u pitanju ubrzanje procesa evropskih integracija.
Ona je ukazala na sve veći značaj nacionalnih parlamenata i značaj procedura u tim parlamentima.
Miščević je navela i da su kao ključni izazov „važna potencijalno bilateralna pitanja“.
Prema njenim rečima, po novoj metodologiji nema napretka države ka članstvu u EU ako ne reši bilateralna pitanja.
„Mislim na potencijalna bilateralna pitanja sa kojima smo se suočavali i ovih dana koja bismo mogli rešavati odmah i znati koja potencijalno mogu da budu otvorena i u kasnijim pregovaračkim fazama“, rekla je ona.
Miščević je rekla da se proces pregovora „normalno, legitimno, logično koristi da država članica EU sa državom kandidatom reši problematična mesta“.
Ona je rekla da je sigurna da niko neće propustiti da to uradi za bilo koju državu kandidata.
Miščević je rekla da što pre znamo šta su potencijalni izazovi, problemi, pre ćemo moći tome da pristupimo tehnički i politički, dodavši da su izazovi i nova znanja i razumevanje prava EU.
Srbija je spremna da pomogne državama u regionu u procesu evropske integracije, kao i novim kandidatima, navela je Miščević.
Izvor: FoNet