Izložba „Primenjena nostalgija: Beograd – Budimpešta“ otvorena u Mađarskoj

02. decembar 2024. | Budimpešta

Izložba „Primenjena nostalgija: Beograd – Budimpešta“ otvorena u Mađarskoj

Ministarka za evropske integracije Tanja  Miščević otvorila je danas u Budimpešti, zajedno sa mađarskim ministrom za evropska pitanja Janošom Bokom, u srpskoj zadužbini Tekelijanum, 26. izložbu fotografija iz ciklusa Primenjena nostalgija, ovog puta posvećenu Beogradu i Budimpešti. Fotografije dva grada, čiji su autori srpska fotografkinja Anđela Stevanović Živković, koji je fotografisala Budimpeštu i njena  mađarska koleginica Ana Julija Molnar, koja je okom kamere prikazala Beograd, pokazuju sličnosti dveju prestonica – Srbije i Mađarske, države koja u drugoj polovni ove godine predsedava Savetom EU.

Ministarka Miščević je, govoreći na otvaranju, istakla da je poseban značaj ove izložbe u tome što pokazuje „da smo isti“ i dodala: „Na fotografijama koje su pripremili srpska i mađarska fotografkinja, videćete prizore za koje ne možete da kažete da li su iz  Beograda ili Budimpešte, da li su na njima Srbi ili Mađari. Zašto? Zato što ne samo da smo bliski u međusobnim odnosima, već živimo na sličan način, kako u Budimpešti, tako i u Beogradu.“

Ministarka je naglasila da je Srbija posvećena daljoj izgradnji evropskih vrednosti. „Želimo da pokažemo da Srbija pripada Evropi ne samo geografski, već i kroz tradiciju i istorijsko nasleđe. Naša posvećenost reformama i usvajanju evropskih standarda je dokaz naše spremnosti da ubrzamo proces evropskih integracija“, rekla je ministarka i istakla da Srbija ostaje posvećena procesu evropskih integracija, naglasivši važnost reformi i usvajanja evropskih standarda.

„Srbija je odlučna ne samo da se predstavi kao evropska država, već i da kroz reforme izgradi institucije koje će omogućiti da delimo iste standarde u svim oblastima. Nedavno smo usvojili Reformsku agendu, koja potvrđuje našu spremnost da ubrzamo proces evropskih integracija,“ rekla je ministarka.

Dodala je da je Srbija ponosna na svoj evropski put i na to što deli zajedničke evropske vrednosti.„Ova izložba je prilika da pokažemo naše pripadanje Evropi, ne samo geografskom prostoru, već i kroz istoriju, tradiciju i savremeni doprinos evropskim vrednostima“, naglasila je i podsetila na istorijski značaj Tekelijanuma, rekavši da i današnjim događajem odajemo počast zadužbinaru te institucije kulture Savi Tekeliji, prvom doktoru prava među Srbima, jednom od onih koji je postavio temelje za savremeni razvoj i evropsku budućnost Srbije.

Mađarski ministar za evropska pitanja Janoš Boka izjavio je da mu je zadovoljstvo što otvara ovu izložbu ne samo kao ministar za evropske poslove, već i kao predstavnik mađarskog predsedavanja Savetu Evropske unije.„Gledajući Beograd i druge evropske prestonice očima onih drugih vidimo fantastične fotografije koje daju dugovečnost ovom projektu i svedoče o njegovom uspehu. Međutim, ono što takođe pokazuje dugovečnost ovog projekta jeste i činjenica da proces evropskih integracija Zapadnog Balkana traje duže nego što bismo se nadali. Verujem da ne moramo čekati još 20 godina da bi države Zapadnog Balkana postale članice Evropske unije”, rekao je ministar Boka.

„Mađarsko predsedavanje učiniće sve što je moguće kako bi olakšalo i ubrzalo proces pristupanja Srbije i drugih država Zapadnog Balkana Evropskoj uniji. Kada pogledam fotografije napravljene u Beogradu i Budimpešti, mogu da vidim da na svet oko sebe gledamo na veoma sličan način. Pitanje nije da li su Budimpešta i Beograd slični već kako posmatramo svet koji nas okružuje”, izjavio je mađarski ministar i dodao da iako fotografije pokazuju da su nam pogledi vrlo bliski i povezani zajedničkim vrednostima, zajedničkom istorijom i zajedničkim nasleđem“ istakao je Boka i dodao da, na žalost, zajednička istorija i nasleđe mogu  i deliti nacije umesto da ih ujedinjuju.

„Ipak, pokazali smo jedni drugima i svetu da smo gospodari svoje sudbine i svoje istorije, i odlučili smo da nas zajednička prošlost ujedinjuje. Odlučili smo da Srbi u Mađarskoj i Mađari u Srbiji budu mostovi koji povezuju naše nacije, a Mađarska je odlučila da bude most koji povezuje Srbiju sa Evropskom unijom”, naglasio je Janoš Boka.

Ministar Bola je na kraju istakao da je jasno da je Srbija odlučila da je njena budućnost u Evropskoj uniji i da preduzima odlučne korake na tom putu kako bi se približila EU, što Mađarska ohrabruje i podržava. Svoje izlaganje na otvaranju današnje izložbe ministar Boka je završio rečima: „Ne zaboravite da vas mi u Evropskoj uniji trebamo barem onoliko koliko vi želite da budete njen deo“.

Mađarska fotografkinja Ana Julija Molnar izrazila je zahvalnost Ministarstvu za evropske integracije Republike Srbije za priliku da učestvuje u projektu „Primenjena nostalgija, naglasivši kako ju je Beograd „potpuno očarao“ svojom živahnom energijom i pristupačnim i ljubaznim ljudima. „Beograd ima veoma autentičan karakter i atmosferu. Dominiraju tamno-plave boje i bogatstvo različitih nijansi crvene koje preplavljuju gradsku panoramu. Ove jake nacionalne boje prisutne su svuda – na zastavama, u odeći građana, u arhitekturi, pa čak i u načinu na koji svetlost pada na gradske zgrade“, rekla je umetnica.

Ambasadorka Srbije u Mađarskoj Aleksandra Đurović izrazila je zadovoljstvo  što je Srbija prvi put širom otvorila vrata Tekelijanuma predstavnicima diplomatskog kora država članica Evropske unije i Zapadnog Balkana. „Otvaranjem izložbe Primenjena nostalgija baš u Tekelijanumu želeli smo da doprinesemo ovom događaju upravo imajući u vidu značaj mađarskog predsedavanja Savetom EU i izvanredne odnose između Srbije i Mađarske. U ulozi domaćina, zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom, ovde u Tekelijanumu – srpskom istorijskom, duhovnom, kulturnom i obrazovnom centru u Budimpešti – želim da vam i danas poželim dobrodošlicu“, izjavila je ambasadorka Đurović.