Srbija može da računa na podršku Nemačke na putu ka zelenoj ekonomskoj tranziciji i daljim evropskim integracijama, rezultat je današnjeg sastanka između predstavnika vlada Republike Srbije i Savezne Republike Nemačke.
U Beogradu su danas uspešno zaključeni redovni pregovori o programima razvojne saradnje između Republike Srbije i Republike Nemačke, nakon čega su ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i Folker El, direktor za Jugoistočnu i Istočnu Evropu Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj potpisali Zapisnik sa pregovora o razvojnoj saradnji dve Vlade, sa pripadajućim aneksima koji čine njegov sastavni deo.
Ministarka Miščević je tom prilikom zahvalila Nemačkoj na razvojnoj saradnji koju pruža Srbiji više od dve decenije i zahvaljujući kojoj su pokrenute i završene mnoge reforme i koje su donele brojne koristi građanima Srbije, srpskom društvu i ekonomiji.
„Kada pogledamo koliki je obim te saradnje i značaj ostvarenih rezultata, pre svega onih koji su od strateške važnosti za razvoj naše države i njenu integraciju u Evropsku uniju, jasno je da je Nemačka jedan od naših najvažnijih bilateralnih partnera. Današnji sastanak rezultirao je konkretnim dogovorom da se podrška u narednom periodu usmeri ka zelenoj ekonomskoj tranziciji koja će, što je za lokalne sredine možda i najvažnije, doprineti otvaranju novih radnih mesta, posebno za žene i za mlade“, izjavila je ministarka Miščević.
„Srbija je deo evropske porodice. Nemačka je posvećena daljem pružanju podrške članstvu Srbije u EU. Čvrsto verujem da Srbija ima sve preduslove da bude lider u regionu u oblasti zelene ekonomske tranzicije”, naglasio je Folker El. Nemačka Vlada se obavezala da će Vladi Srbije obezbediti novi iznos od ukupno 208,4 miliona evra u periodu 2025–2026. Ovo obuhvata 188 miliona evra za projekte finansijske saradnje i 20,4 miliona evra za projekte tehničke saradnje, rekao je Folker El.
Predstavnici dveju vlada su se danas usaglasili o nizu novih programa usmerenih na tri glavne oblasti: „Klima i energetika, pravedna tranzicija”, „Mirna i inkluzivna društva” i „Održivi ekonomski razvoj, obuka i zapošljavanje”. Specifičan cilj ovih programa jeste unapređenje javnih usluga za stanovništvo, kao što su energetika, prilagođavanje izmenjenim klimatskim uslovima u urbanim sredinama, promocija zelenih inovacija lokalnih preduzeća i privlačenje novih investitora, što će dovesti do većeg broja dobro plaćenih poslova i ekonomskih mogućnosti, naročito za mlade i žene. Dve države su takođe ponovo potvrdile da će zajedno raditi na unapređenju dobrog upravljanja. Nemačka će ostati posvećena pružanju podrške reformskim naporima Srbije sa ciljem povećanja transparentnosti i učešća građana kroz pružanje stručne podrške u kreiranju politika.
Sveukupni cilj nemačko-srpske saradnje ostaje nepromenjen: poboljšanje socioekonomskih uslova i samim tim života građana u Republici Srbiji.
Od 2000. godine, Vlada Savezne Republike Nemačke direktno je obezbedila više od 2,5 milijardi evra bilateralne tehničke i finansijske podrške Republici Srbiji. Kroz zajedničke programe sa Vladom Srbije, ova ulaganja su ojačala nemačko-srpske odnose, poboljšala živote građana Srbije i ubrzala napredak Srbije ka evropskim integracijama.
Foto: FoNet