Spajanje Beograda i Budimpešte

10. oktobar 2024. | Beograd

Spajanje Beograda i Budimpešte

Izložba fotografija „Primenjena nostalgija: Beograd-Budimpešta“ otvorena je večeras u Evropskoj kući u Beogradu, a prikazana su dela srpske fotografkinje Anđele Stevanović Živković i njene mađarske koleginice Ane Julije Molnar.

Živković je snimala fotografije u Budimpešti, a Molnar u Beogradu, da pokažu svoj doživljaj, a ministarka za evropske integracije u Vladi Srbije Tanja Miščević je, otvarajući izložbu, istakla da je time napravljena veza građana dva glavna grada i njihovih ulica i da se vidi sličnost Dunava, koji povezuje i Beograd i Budimpeštu.

Ona je istakla da je različitost u odnosu na prethodne izložbe, koje su povezivale Beograd sa evropskim prestonicama, novo iskustvo Srbije u procesu evropskih integracija, koji nije stao, nego je „naprotiv, jako živ“.

Miščević je podsetila da je Vlada usvojila agendu o pristupanju, koja dodatno stimuliše da se naprave jako važni i teški koraci ka članstvu u EU, i zahvalila Mađarskoj što je kao prioriotet svog predsedavanja EU stavila na Zapadni Balkan.

Ona je najavila da je cilj Srbije da u narednih nekoliko meseci otvori Klaster 3 o pristupanju EU, jer ima dovoljno elemenata za to.

Šef Delegacije EU u Beogradu Emanuele Žiofre čestitao je Srbiji na usvajanju Reformske agende, jer je to vrlo bitan korak u evrointegracijama, koji će dati zamajac u tom procesu.

„To će pomoći da pokrenemo stvari u pravom smeru. Srbija i EU dele istu prošlost, a treba da delimo i istu budućnost“, poručio je Žiofre.

Ambasador Mađarske u Beogradu Jožef Mađar ukazao je da dva naroda i zemlje toliko toga povezuje i toliko zajedničkog imaju, da želi da Srbija što pre postane članica EU, za šta se njegova zemlja, koja trenutno predsedava EU, zalaže.

„Želimo da za vreme predsedavanja Mađarske Srbija ide napred i da ne sme da stane na tom putu“, naglasio je on.

Mađar je napomenuo da njegova zemlja ne želi da „promaši“ još tri godine, koliko se sa Srbijom nije na međuvladinim komisijama sa EU pregovaralo o procesu pristupanja, i da smatra da se to mora promeniti.

Koautorka izložbe Stevanović Živković rekla je da je najzahtevniji deo projekta bio kako od 600 fotografija izabrati one koje treba predstaviti na izložbi.

„Ovo nije samo prikaz gradova, nego i putovanje kroz emocije i refleksije koje ih spajaju“, istakla je ona.

Izvor: Fonet

Foto: Dragana Udovičić