Miščević i Žiofre obišli Nišku tvrđavu: Nova inicijativa za očuvanje kulturne baštine i razvoj kreativnih industrija

27. septembar 2024. | Niš

Miščević i Žiofre obišli Nišku tvrđavu: Nova inicijativa za očuvanje kulturne baštine i razvoj kreativnih industrija

Ministarka za evropske integracije, Tanja Miščević, i ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, zajedno sa gradonačelnikom Niša, Dragoslavom Pavlovićem, kao i predsednicima opština Svrljig, Merošina i Gadžin Han, i direktorkom Regionalne razvojne agencije „JUG“, obišli su danas Nišku tvrđavu gde je u toku projekat obnove ateljea i nekadašnjih kazamata, koji će biti pretvoreni u centar za kreativne industrije. Ovaj projekat podržava Evropska unija kroz EU PRO Plus program, u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, a obuhvata teritoriju grada Niša i opština Svrljig, Merošina i Gadžin Han.

Projekat, vredan milion evra, predviđa revitalizaciju i aktivaciju ateljea i prostora nekadašnjih kazamata u Niškoj tvrđavi, čime će se očuvati ovaj istorijski spomenik i osigurati njegova dugovečnost. Pored toga, inicijativa ima za cilj promociju bogate kulturne baštine regiona kroz transformaciju Niške tvrđave u centar kreativnih industrija, tradicionalnih zanata i umetnika, koji će ovde moći da proizvode i plasiraju svoje radove.

Tom prilikom ministarka Miščević izjavila je da kada je u junu dodeljen novac ovom projektu, zapravo je podržan početak zajedničkog rada sa Gradom Nišom i EU, na tome da Niška tvrđava bude rekonstruisana tako da njeni unutrašnji prostori postanu moderni centar za kreativne industrije i to takav čiji uticaj nadilazi lokalno okruženje.

„Obnova dela tvrđave deo je projekta koji EU, u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, podržava preko EU PRO Plus programa na teritoriji ne samo Niša, već i opština Svrljig, Merošina i Gadžin Han. Želimo da krajnji cilj bude  da i njihovi postojeći javni prostori budu obnovljeni, kako bismo zaštitili kulturno nasleđe ali na način da ima novu ulogu u promociji baštine, da bude na raspolaganju za više od 50000 građana ovih opština, a posebno mladima, da iskažu i pokažu svoju kreativnost”, naglasila je Miščević

Tokom obilaska lokacije, ambasador Žiofre je istakao da je veoma ponosan zbog partnerstva Evropske unije i grada Niša na revitalizaciji delova Niške tvrđave. „Ovaj projekat realizujemo sa našim partnerima iz UNOPS-a i on je pored ostalog značajan i zbog toga što uključuje i okolne opštine u očuvanju kulturnog nasleđa i podizanju socioekonomskih aspekata uključenih lokalnih samouprava“.Gradonačelnik Pavlović naglasio je značaj partnerstva grada Niša i Evropske unije: „ Evropska unija je izuzetno važan partner grada Niša. Najbolji dokaz tome je fabrika za preradu otpadnih voda u koju EU investira 60 miliona evra. Projekat na lokaciji tvrđave je takođe veoma značajan. Tvđava je vekovima čuvala Niš, sada je red da mi nju odbranimo od zuba vremena. Niška tvrđava je simbol Niša. Oni stoje kao dve strane jednog novčića. Zahvalni smo EU, iz čijih fondova je izdvojeno milion evra u projekat očuvanja kulturnog blaga Tvrđave.  Ovim su pokazali da biti deo Evrope, pre svega znači biti svoj“.

Osim obnove Niške tvrđave, projekat uključuje uspostavljanje tri informativna punkta u opštinama Svrljig, Merošina i Gadžin Han, kao i info kutak u Nišu. Ove tačke će pružati posetiocima edukativno i informativno iskustvo, uključujući detalje o kulturnim i istorijskim lokalitetima duž kulturne staze Tabula Peutingeriana (Pojtingerova tabla), koja povezuje znamenita mesta u regionu. Projekat takođe predviđa postavljanje fizičkih oznaka i interaktivnih prikaza duž staze, kao i digitalizaciju putem 3D prikaza, virtuelne i proširene realnosti.

Pored fizičkih radova, ovaj projekat će doprineti razvoju turističke ponude kroz promociju Via Peutingeriana kulturno-istorijske staze, koja obuhvata lokalitete poput stare tvrđave u Niševcu, crkve Vaznesenja Hristovog u Velikom Krcimiru i rimske bazilike u Merošini.

Projekat je proistekao iz teritorijalne strategije koju je Razvoj urbanog područja grada Niša i opština Svrljig, Merošina i Gadžin Han, koja je razvijena uz EU podršku kroz EU PRO Plus program. Grad Niš je predvodio razvoj strategije kao osnove i strateškog dokumenta za dalji razvoj teritorije koja obuhvata sve četiri lokalne samouprave. Cilj ovog je projekta je aktiviranje potencijala i resursa teritorije, rešavanje zajedničkih problema uz udružene napore grada Niša i partnerskih opština kao i aktivno učešće civilnog i poslovnog sektora i lokalnih zajednica.