Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i šef Delegacije Evropske unije Emanuele Žiofre prisustvovali su danas predstavljanju završetka projekta i puštanju u rad solarne elektrane snage 50 kilovata na krovu zgrade Gradske uprave u Vranju.
Očekuje se da će postavljanje solarnih panela doprineti smanjenju emisije gasova staklene bašte za oko 31,8 tona godišnje.
Projekat je realizovan zahvaljujući inicijativi Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju, koji na Zapadnom Balkanu sprovodi nemačka agencija GIZ.
Vrednost projekta je 9,33 miliona evra, od kojih je osam miliona donacija EU, dok je ostatak donacija nemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.
Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković izjavio je da će danas elektrana biti zvanično puštena u rad i da će građani na displeju moći da vide proizvodnju struje iz sunčeve energije.
Građani će biti u prilici da vide o kolikoj uštedi je reč i što se tiče novca. Vrednost investicije u Vranju je 53.000 evra, od čega je više od 40.000 evra podrška EU, naveo je Milenković.
Tanja Miščević je izjavila da je projekat solarne elektrane vrhunac priče o tome kako se pomoć EU koristi na dobrobit svih.
Mi kao deo Evrope, iako nismo članica, delimo iste obaveze u smislu smanjenja emisije ugljendioksida do 2050. godine i ovakva vrsta saradnje je dobrodošla i na obostranu korist, ocenila je Tanja Miščević.
Prema njenim rečima, energetska tranzicija je deo reformske agende koju Srbija priprema u okviru Plana rasta i Vranje je primer da javni objekti mogu biti osnaženi samom proizvodnjom i uštedom energije.
Žiofre je izjavio da će tom solarnom elektranom biti ostvarena ogromna ušteda struje, ekvivalenta proizvodnje 20 domaćinstava, i biti smanjena emisije ugljendioksida.
Vranje je deo inicijative Sporazum gradonačelnika još od 2011. godine i od tada je preduzet niz akcija, koje su pokazale posvećenost u borbi protiv klimatskih promena, rekao je Žiofre.
On je naveo da Evropa želi da do 2050. godine bude prvi karbonski neutralan kontinent i zato pomaže i države kandidate za članstvo u EU, kao što je Srbija, da bi se dostigao taj cilj.
U proteklih 10 godina je EU samo u energetski sektor dala 600 miliona evra, a sada će kroz Plan rasta biti obezbeđeno 1,5 milijardi evra za Srbiju. Ta sredstva mora pratiti niz reformi, pre svega u energetskom sektoru, izjavio je Žiofre.
Daleko od toga da imamo pauzu u procesu evropskih integracija, izjavila je Tanja Miščević, dok je šef Delegacije Evropske unije Emanuele Žiofre ocenio da bi trebalo iskoristiti novi zamah koji postoji u EU.
Tanja Miščević je rekla da se radi na otvaranju Klastera 3, navodeći da je Evropska komisija dala zeleno svetlo za tako nešto.
Ceo dan koji smo proveli u Vranju pokazuje da radimo na programima i projektima koji nas približavaju EU, izjavila je Tanja Miščević.
Žiofre je najavio da će uskoro biti predstavljen novi sastav Evropske komisije, koja će imati komesara potpuno posvećenog proširenju EU.
Zato je važno da zemlje kandidati, pre svega Srbija, intenziviraju reformske procese, ocenio je Žiofre.
Izvor: Fonet